הרצאות
לבתי ספר

שוקי גוטמן מרצה

סלפי פואטי - דיוקן עצמי בשירה

אדם יכול לראות את כל העולם, מלבד את פניו. ציירים ופסלים מתבוננים במראה או בתמונות על מנת לצייר ולפסל דיוקן עצמי. המשורר, מתבונן בראי נפשו ויוצא אל מסע פנימי אל נבכי הנפש ומתוכם כותב שירה שהיא דיוקן עצמי שלו.
סלפי פואטי – מפגש מעורר השראה, מבוסס על שיריו של המשורר שוקי גוטמן שהתפרסמו בארבעת ספריו 'פסנתר מושתק קול', 'מיקוד עצמי', 'כוכבים ביום' ו'לאן אתה רץ?'.

השיח מפגיש את התלמידים עם נושאים של מודעות עצמית, גיבוש זהות, משמעות, שאיפות, חוסן רגשי וכל זאת באמצעות קריאה משותפת בשירים שהם דיוקן עצמי והתנסות בחווית כתיבה.

ילד קרמבו

הָיִיתִי יֶלֶד קְרֶמְבּוֹ,
רָגִישׁ וְשָׁבִיר,
מִשְׁתַּהֶה אֲרֻכּוֹת
מוּל חַלּוֹנוֹת רַאֲוָה
שֶׁל קוֹנְדִיטוֹרְיוֹת בְּאַלֶנְבִּי.
נוֹעֵץ עֵינַיִם בּוֹהֲקוֹת בִּנְיַר כֶּסֶף,
עוֹטֵף עַצְמִי בְּדִמְיוֹנוֹת זֹהַר.

יֶלֶד קְרֶמְבּוֹ,
נָמֵס בְּקַלּוּת,
נִדְבָּק בְּוָנִיל תּוֹצֶרֶת בַּיִת,
מִמַּדַּף הַמְּתִיקָה,
מֻקְצָף וּמַקְצִיף.
אָטוּם וּפָרִיךְ לְמַגָּע.

בִּבְסִיסִי עוּגִיַּת הַפְּרָס,
מִי שֶׁטָּרַח וְהִגִּיעַ עַד הֲלוֹם,
נוֹגֵס וְנִנְגָּס.

עִם בּוֹא חֹרֶף,
אֲנִי נַעֲשֶׂה רָגִישׁ יוֹתֵר,
וְקוֹרֵא לְעַצְמִי
קְרֶמְבִּי.

המלצות

שוקי גוטמן נפגש עם תלמידי שכבה ט' בתיכון המושבה, והרצה בפניהם את הרצאתו 'סלפי פואטי'. ההרצאה חשפה את התלמידים לעולם השירה בצורה נגישה ומתוך חיבור לעולמם שלהם, בגובה העיניים אך מבלי להתנצל ומבלי לשנות את שפת השירה. שוקי מדבר על השירה מתוך אהבה גדולה למילה הכתובה ומדביק את שומעיו באהבה זו.

התלמידים למדו להכיר שירים שהם דיוקן עצמי של המשוררים ולמדו מה המשוררים חושבים על עצמם תוך התבוננות במטפורות בהם השתמשו ובצירופי המילים הייחודיים בהם בחרו לתאר את עצמם.

הרצאתו של שוקי קולחת, מעניינת ומעוררת מחשבות ומזמינה את התלמידים למסע של התבוננות עצמית על עולמם שלהם, בכלים שעושים זאת המשוררים.

רונית כהן, רכזת מחזור י',
תיכון המושבה זכרון יעקב

הרצאתו של שוקי גוטמן בנושא שילוב הגישה הפואטית בחיים המודרניים ובתהליכי קבלת החלטות, יוצרת תובנות חדשות המסייעות להתמודד במצב של חוסר ודאות בחיינו תוך הבנת הצורך בשילוב חשיבה יצירתית המפתחת יכולת אמפתיה, אינטואיציה, מודעות פנימית לעצמינו ולחברה ויכולת התבוננות על האחר כל אלו הן תכונות חשובות המסייעות להשתלב חברתית, להפוך לאדם ערכי, איכותי ולהצליח בנתיב שנייעד לנו.

במהלך ההרצאה, שוקי נתן כלים יישומים למימוש הגישה, תוך הבאת דוגמאות, יצר דיון עם הצופים ועורר בהם מחשבה.

בברכה,

איקה הורוביץ, מורה לספרות ורכזת מקצוע בתיכון 'חקלאי', פרדס חנה כרכור

כאשת חינוך ותיקה, ברצוני להמליץ בלב חם על הרצאתו של שוקי גוטמן על הגישה הפואטית לבני נוער. שוקי דן בחשיבות של שילוב הממדים השונים של הגישה הפואטית בארגז הכלים המרכיב את האישיות. הוא מדגים כיצד אימוץ הגישה הפואטית מסייע לאדם להתמודד עם האתגרים שמציבה בפנינו המאה ה-21 וכיצד יש בה לחזק את החוסן האישי ולהעשיר את אישיותו של הפרט. הרצאתו, המלווה בדוגמאות מרתקות, תעודד את בני הנוער שיזכו לשמוע אותו, לגבש אישיות ערכית, חזקה ואיכותית

דלית פרנקל, מורה לתנ"ך
תיכון טשרניחובסקי נתניה