כתיבה צעירה

סדנת כתיבה לבני נוער

גיל ההתבגרות מציב בפני נערים ונערות אתגר של פיתוח זהות אישית וגיבוש האישיות לקראת היותם בוגרים. לכתיבה כוח רב בפיתוח הזהות האישית, יכולת ההתבוננות הפנימית, הגברת המודעות העצמית ועימה חוסן רגשי ויכולת התמודדות עם אתגרים, מעברים ושינויים בחיים.

בסדנה יתנסו המשתתפים בכתיבה  באופנים שונים ומגוונים, יתנסו בתרגילי כתיבה יצירתיים וימצאו את השפה הייחודית לכל אחד ואחת מהם.

בתום הסדנא תבחן האפשרות לפרסם כתבים נבחרים באסופה.

בני נוער כותבים על הסדנה

"נתן לי קצת הזדמנות לכתוב את מה שעובר לי בראש בלי להרגיש שזה "מוזר" או משהו כזה. זו הייתה אחת מהפעמים הראשונות שכתבתי שיר או משהו כזה (יחסית לדברים אחרים שכתבתי) ועכשיו אני גם יותר מבינה למה לכתוב שירים."

"למדתי לאלתר יותר בכתיבה שלי ולמצוא רעיונות יצירתיים לכתוב עליהם. למדתי לכתוב מהלב. היום יש לי פנקס קטן כל הזמן, בו אני כותבת רעיונות לשירים".

"פעם בשבוע שאני יודע שאלמד משהו אחר ממה שידעתי או שחשבתי שאלמד. תרגילים משונים ומיוחדים שמוציאים את הקול שלי, זה שהחבאת לפני שנים. הסדנה הוציאה לי את הקול שהחבאתי, את הקול שפחדתי שלא ירצו לשמוע אבל שוקי לימד אותי שהנייר אוהב לשמוע הכול ורוצה לשמוע עוד תמיד."

המורה תמר

הַמּוֹרָה לְגֵאוֹגְרַפְיָה תָּמָר
לִמְּדָה אוֹתִי בְּדַרְכָּהּ
רָזֵי הִתְבּוֹנְנוּת אִישִׁית
בִּיצוּרֵי אֱנוֹשׁ טִיפּוּסִיִּים.

פָּקְדָה עָלַי לִפְרָקִים
לְהִתְיַדֵּד עִם פִּנַּת הַחֶדֶר,
גּוּפִי מֻפְנֶה לְמֶרְכַּז הַכִּתָּה,
גַּבִּי מְלַטֵּף קִיר מִתְקַלֵּף.

בְּעוֹדָהּ מִתְאוֹנֶנֶת אֲרֻכּוֹת
עַל הָאַקְלִים הַיָּם תִּיכוֹנִי
וּתְנָאֵי הַשֶּׁטַח הַקָּשִׁים,
הִבַּטְתִּי בְּיַלְדֵי הַמֵּאָה.

צַמּוֹת אַפְרִיקָאִיּוֹת לַיַּלְדָּה הַיָּפָה,
פָּנִים סְמוּקוֹת לַמְּשַׂחֲקִים בְּכַדּוּר,
עֵינַיִם טְרוּטוֹת לְקוֹרְאֵי הַסְּפָרִים
וּלְמִי שֶׁעָצוּב הַיּוֹם.

הַתַּצְפִּיּוֹת בְּשִׁעוּר גֵּאוֹגְרַפְיָה,
הָעֳנָשִׁים הַגְּדוֹלִים בַּמִּזְרָח הַתִּיכוֹן –
מְקוֹרוֹת נַחַל שֶׁפַע לְחַדֵּי אַבְחָנָה
בְּאַדְמוֹת הַמִּישׁוֹר הַפְּנִימִי.

רישום מילים כתיבה להתפתחות אישית

סדנה להתפתחות אישית באמצעות כתיבה

כתיבה היא דיאלוג שלנו עם עצמנו, היא שביל לעולמנו הפנימי ולכוחות הטמונים בנו ויכולים לסייע לנו להתמודד עם אתגרים שונים בחיינו.  

בסדנה נחווה אופני כתיבה שונים ומגוונים, נתנסה בתרגילים של כתיבה וקריאת טקסטים שיחברו אותנו למקורות העמוקים שלנו, יסייעו לנו להגיע לעולם הרגש והערכים הבסיסיים שלנו.

מציאת  השפה הייחודית של כל אחד ואחת מגבירה מודעות עצמית וחוסן אישי ומאפשרת לנו לגלות את עצמנו, לספר את עצמנו לסביבתנו ולהתמודד עם שינויים, אתגרים ומשברים.

משתתפים בסדנה: "למדתי לכתוב מהלב. היום יש לי פנקס קטן כל הזמן, בו אני כותבת רעיונות לשירים"; " פעם בשבוע שאני יודע שאלמד משהו אחר ממה שידעתי או שחשבתי"; " הסדנה הוציאה לי את הקול שהחבאתי, את הקול שפחדתי שלא ירצו לשמוע אבל שוקי לימד אותי שהנייר אוהב לשמוע הכל ורוצה לשמוע עוד תמיד."

                        לפרטים: שוקי גוטמן, 054-2012075, eshpoetica@gmail.com

עמוק בִּפנים

עָמֹק בִּפְנִים אַתָּה יוֹדֵעַ מִי מְטַפֵּל בְּךָ בַּיָּמִים, אֵיפֹה אַתָּה כְּשֶׁזֶּה קוֹרֶה וְאֵיזֶה מִתְבַּגֵּר הָיִיתָ.הוּא עוֹשֶׂה עֲבוֹדָה נֶהְדֶּרֶת, עָמֹק בִּפְנִים אַתָּה יוֹדֵעַ. עַד אֵיזֶה גִּיל תָּהִיתָ אֵיפֹה אַתָּה כְּשֶׁזֶּה קוֹרֶה?הִתְקַלַּפְתָּ לִכְבוֹד הַשָּׁעָה, הוּא עוֹשֶׂה עֲבוֹדָה נֶהְדֶּרֶת. שַׁתֵּף בְּמַחְשָׁבוֹת מִשְׁתּוֹלְלוֹת עַד אֵיזֶה גִּיל תָּהִיתָ.גִּלִּיתָ מַשְׁאַבֵּי רוּחַ וּתְנוּעָה, הִתְקַלַּפְתָּ לִכְבוֹד הַשָּׁעָה. סַפֵּר עַל חֲלוֹמוֹת סוֹעֲרִים, שַׁתֵּף בְּמַחְשָׁבוֹת מִשְׁתּוֹלְלוֹת.הִתְבּוֹנֵן בְּגוּף מְחֻסַּן זְמַן, גַּלֵּה מַשְׁאַבֵּי רוּחַ וּתְנוּעָה, מֵידָע חִיּוּנִי לַצַּעַד הַבָּא, סַפֵּר עַל חֲלוֹמוֹת סוֹעֲרִים.גִּלִּיתָ מַשְׁאַבֵּי רוּחַ וּתְנוּעָה, מִי מְטַפֵּל בְּךָ בַּיָּמִים. סַפֵּר עַל חֲלוֹמוֹת סוֹעֲרִים, עָמֹק בִּפְנִים אַתָּה יוֹדֵעַ.